Kalkulator przekroju przewodów dla oświetlenia LED

W naszym kalkulatorze szybko i łatwo policzysz odpowiedni przekrój przewodów zasilających taśmy LED. Ma to ogromne znaczenie dla bezawaryjności oraz żywotności instalacji.

Kalkulator przekroju przewodow dla instalacji LEDPoniżej udostępniamy specjalny kalkulator przekroju przewodów dla oświetlenia LED. Upraszcza on i przyspiesza dobór odpowiedniego przekroju do maksimum. Dobranie odpowiedniego przekroju przewodu do płynącego w nim prądu to bardzo istotna rzecz, choć niestety zdecydowanie zbyt często zaniedbywana przez projektantów lub instalatorów. Konsekwencje dobrania zbyt małego przekroju przewodów zazwyczaj kończą się negatywnie, a w skrajnych przypadkach mogą być naprawdę drastyczne (pożar, zniszczenie instalacji, itp.). Dlatego warto poświęcić nieco czasu na poprawne obliczenie tych przekrojów i w przyszłości oszczędzić sobie wielu problemów.

Obsługa kalkulatora przekroju przewodów jest bardzo prosta. Wystarczy wpisać podstawowe parametry instalowanego oświetlenia, a kalkulator policzy nam minimalny, bezpieczny przekrój przewodów. Tylko tak wyliczone przekroje zagwarantują brak problemów ze spadkami napięcia, z grzaniem się przewodów lub z zakłóceniami. W przypadku obwodów rozproszonych należy każdy obwód policzyć osobno. Podobnie w przypadku prowadzenia kilku przewodów zasilających.

Osobom dopiero rozpoczynającym przygodę z instalacjami LED mocno polecamy dokładnie zapoznanie się z całą sekcją wsparcia technicznego na naszej stronie przed pierwszą instalacją. Technologia LED jest dużo bardziej skomplikowana i wymagająca od tradycyjnego oświetlenia. Dobre wykonanie oświetlenia LED jest znacznie trudniejsze niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka!

Kalkulator przekroju przewodów dla oświetlenia LED
V
A
m
mm2
V

UWAGA!
Kalkulator jest przeznaczony wyłącznie dla obwodów LED zasilanych niskim napięciem stałym (DC) i nie obsługuje napięć wyższych niż 48 V oraz prądów większych niż 45 A.
Jeżeli wynik obliczeń pokaże się na czerwono oznacza to, że minimalny przekrój przewodu powinien być większy niż 25mm2 co byłoby już absurdem i oznacza źle zaprojektowaną instalację. Generalnie przekroje większe niż 6mm2 sugerują konieczność przeprojektowania obwodów LED.

Ogólne informacje na temat projektowania obwodów LED

Instalacje LED z taśmami LED zalecamy tak projektować aby rozpraszać obwody i ograniczać prądy oraz długości przewodów. Jest to szalenie ważne zwłaszcza dla instalacji pracujących z modulacją PWM. Powoduje ona bowiem generowanie zakłóceń w przypadku dużych prądów i długich przewodów. Zakłócenia te poza negatywnym wpływem na inne instalacje czy sygnały radiowe mogą również uszkadzać diody LED! Dlatego zalecamy rozpraszanie obwodów na kilka mniejszych, stosowanie jak najkrótszych połączeń oraz bardzo dokładny dobór przekroju przewodów. Bardzo istotne jest także unikanie tworzenia z taśm lub przewodów pętli indukcyjnych. Takie działania uchronią przed uszkodzeniem diod i problemami z komunikacją bezprzewodową w okolicy. Zminimalizują również zjawisko magnetostrykcji w urządzeniach LED. Zjawisko to przy długich przewodach, dużych prądach i modulacji PWM powoduje generowanie sygnałów akustycznych przez te urządzenia w postaci buczenia lub piszczenia w zależności od częstotliwości PWM!

Jeśli powyższy opis nie jest dla Ciebie zrozumiały to zdecydowanie sugerujemy zatrudnienie specjalisty, który zagwarantuje poprawny projekt oraz wykonanie całej instalacji.