Co to jest modulacja PWM?

Dowiedz się co to jest modulacja PWM i jak działa.
Modulacja PWM to często spotykany termin zwłaszcza w oświetleniu LED. PWM to skrót od angielskiego “Pulse Width Modulation”, czyli modulacja szerokości impulsu.  Jest to jedna z najbardziej efektywnych metod regulacji jasności diod LED za pomocą zmiany szerokości impulsów o pełnej amplitudzie. Brzmi skomplikowanie? Tak na prawdę to nic innego jak bardzo szybkie (od kilkudziesięciu do nawet kilkunastu tysięcy razy na sekundę) załączanie i wyłączanie zasilania. W zależności od stosunku czasu włączenia do czasu wyłączenia nasz mózg zaobserwuje różne poziomy jasności. Poniższy wykres obrazuje modulację PWM w nieco bardziej przystępnej formie. Pokazuje on jak zmienia się przebieg napięcia na wyjściu urządzenia z modulacją PWM w zależności od ustawionej jasności (D):
Wykres modulacji PWM (duty cycle)

W systemach zasilanych prądem stałym prawie zawsze elementem załączającym jest tranzystor, który nie dość że potrafi bardzo szybko załączać i wyłączać to jeszcze robi to bezgłośnie (w porównaniu na przykład do przekaźnika). Niestety przy dużych prądach oraz częstotliwości PWM w zakresie akustycznym nawet tranzystor potrafi wydawać z siebie odgłosy ze względu na zjawisko zwane magnetostrykcją. Polega ono (w uproszczeniu) na odkształcaniu się obudowy tranzystora pod wpływem pola magnetycznego, co może działać jak membrana głośnika generując dźwięki. Na szczęście przy prawidłowej instalacji zjawisko to jest na tyle małe, że zazwyczaj nie stanowi problemu. Może się jednak mocno nasilić przy złym doborze przekroju przewodów zasilających, bardzo dużych prądach lub w przypadku występowania dużych zakłóceń (na przykład na skutek złej topologii okablowania) i w drastycznych przypadkach odgłosy wydawane przez tranzystory mogą być mocno słyszalne. Odgłosy mogą wydawać również zasilacze w przypadku zbyt małego przekroju przewodów lub jeśli jakość zastosowanych w nich elementów (głównie transformatory, cewki i tranzystory) nie jest najwyższa. Niestety poza prawidłowym wykonaniem instalacji jedynym sposobem walki z tymi odgłosami to tłumienie akustyczne.

Tranzystor podczas pracy z modulacją PWM albo przewodzi całkowicie albo wcale, ma więc tylko dwa stany: włączony i wyłączony. Dzięki temu grzeje się zdecydowanie mniej niż przy częściowym przewodzeniu, jak to ma miejsce w tradycyjnych regulatorach. Taki sposób pracy posiada dwie ogromne zalety. Po pierwsze dużą sprawność czyli bardzo małe straty energii. Z tego wynika druga zaleta: urządzenie sterujące może obsłużyć znacznie większe moce bez nadmiernego nagrzewania się lub stosowania dużych radiatorów.

Metoda PWM doskonale sprawdza się przy regulacji jasności diod LED pod warunkiem, że częstotliwość modulacji jest na tyle wysoka iż nasze oczy nie zauważają efektu migania. W praktyce oznacza to, że do sterowania jasnością LED powinno się używać PWM o częstotliwości co najmniej 100 Hz (podobnie jak odświeżanie w telewizorach) aby nie męczyć wzroku. W praktyce stosuje się jeszcze wyższe częstotliwości aby uniknąć migotania przy niskich poziomach jasności a także w kamerach oraz innych cyfrowych urządzeniach rejestrujących obraz.

Wszystkie aktualnie produkowane sterowniki i ściemniacze LED Enterius wykorzystujące metodę PWM pracują z częstotliwościami co najmniej 300 Hz, więc nie tylko nie męczą wzroku ale gwarantują również brak efektu migotania w kamerach i aparatach cyfrowych. Najnowsze produkty pracują z jeszcze wyższą częstotliwością 550 Hz, dzięki której nawet kamery pracujące z większą ilością klatek niż standardowe 25/s nie rejestrują efektu migotania.

Metoda PWM mimo bardzo wielu zalet posiada niestety również wady. Największą z nich jest generowanie zakłóceń, które drastycznie rosną wraz ze wzrostem prądu (a co za tym idzie mocy) modulowanego sygnału oraz długością przewodów którymi te duże prądy płyną. Rodzaj i ilość tych zakłóceń zależy ponadto od typu podłączonego obciążenia, więc mimo że dla dużych prądów stosuje się odpowiednie filtry wyjściowe to kontrola zakłóceń nie jest łatwa i praktycznie niemożliwe jest ich całkowite wyeliminowanie. Dlatego jedną z podstawowych zasad korzystania z urządzeń pracujących z PWM jest bardzo precyzyjne dobieranie przekrojów przewodów, minimalizacja długości połączeń oraz rozpraszanie instalacji na kilka obwodów o mniejszych prądach. Z tego też powodu nie oferujemy wzmacniaczy LED o prądzie większym niż 15 A na kanał mimo, że teoretycznie jesteśmy w stanie wykonać kanały o obciążalności nawet do 60 A. Jednak tak ogromne prądy przy modulacji PWM mogłyby powodować gigantyczne problemy z zakłóceniami przy najdrobniejszych błędach w instalacji.

Generowanie zakłóceń to jeden z głównych powodów dla którego Normy Unijne nie dopuszczają urządzeń PWM o dużej mocy do użytku w środowiskach mieszkalnych. Jeśli bowiem ktoś nie przejmie się zaleceniami i zainstaluje długie przewody o zbyt małym przekroju, a następnie wprowadzi do nich sygnał PWM o dużym prądzie to taka instalacja bez problemu będzie w stanie zakłócić na przykład sygnał telefonii komórkowej, TV czy sieci Wi-Fi.

K.R.